Wyszukiwarka



Strona główna » Obiekty sportowe

Zmiany w młodzieżowym futsalu

W minionych dniach zapadło kilka istotnych decyzji dla młodzieżowego futsalu.

Poniższym tekstem Janusz Szymura, na co dzień Prezes BTS Rekord Bielsko-Biała, podziękował za przewodniczenie Komisji Młodzieżowej Wydziału Futsalu PZPN. Jest to zgodne z zapowiedzią byłego już przewodniczącego sprzed półtora roku, dla którego jednym z celów (spełnionych) było poszerzenie formuły rozgrywek, a przede wszystkim regulaminowy przebieg rywalizacji.

Funkcję Przewodniczącego przejął dotychczasowy członek komisji – Krzysztof Juśko, który równocześnie znalazł się w czteroosobowym składzie zespołu ds. opracowania zasad organizacji Młodzieżowych MP w futsalu, w 2012 roku. W tym gremium, obok K. Juśko, zaleźli się: Gerard Juszczak, Leszek Łuckiewicz i Szymon Czeczko. Jedną z pierwszych decyzji zespołu było przyznanie organizacji finałowych zawodów młodzieżowych MP w poszczególnych kategoriach wiekowych. Turniej, który wyłoni najlepszych spośród 20-latków i młodszych odbędzie się w Tychach, a pozostałe w Łęczycy (U-18), Unisławiu (U-16) i w Jastrzębiu-Zdroju (U-14).

 

Katowice, 8.07.2011 r.


Szanowny Pan

Andrzej Hendrzak

Przewodniczący Wydziału Futsalu

Polskiego Związku Piłki Nożnej.


Zgodnie z wcześniej składanymi deklaracjami informuję o rezygnacji z pełnienia funkcji Przewodniczącego Komisji Młodzieżowej Wydziału Futsalu Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Mam nadzieję, że zadanie uporządkowania futsalowych rozgrywek młodzieżowych w Polsce jakie zostało postawione w momencie powołania mnie na to społecznie pełnione stanowisko zostało wypełnione.

Są dwa powody, które leżą u podłoża powziętej decyzji :

  1. Głębokie przekonanie, że pewien etap prac został skutecznie zakończony, a kolejny etap lepiej wykona już inna osoba, dla której będzie to nowe organizacyjne wyzwanie,

  2. Ograniczenia czasowe wynikające z innych pełnionych przeze mnie funkcji. Do dotychczasowych obowiązków Prezesa Zarządu wykonywanych w takich instytucjach jak :

- firma Rekord Systemy Informatyczne,

- Ośrodek Sportowo-Szkoleniowy ,

- Beskidzkie Towarzystwo Sportowe Rekord ( 300 zawodników, 15 trenerów w 15 grup rozgrywkowych) ,

w trakcie pełnienia funkcji Przewodniczącego Komisji doszły dodatkowe zadania związane z prowadzeniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz obowiązków Przewodniczącego Rady Nadzorczej w Spółce Futsal Ekstraklasa.

Z oczywistych względów nie bez znaczenia jest także przeniesienie siedziby Wydziału Futsalu ( a tym samym wszelkich Komisji ) z Katowic do Warszawy.

Podsumowując półtoraroczną działalność chciałbym w imieniu członków Komisji Młodzieżowej podkreślić w szczególności takie efekty jak :

  1. Aktywizację środowiska skupiającego osoby zaangażowane z pracą z młodzieżą, czego wyrazem było pierwsze, historyczne Forum Futsalu Młodzieżowego, które odbyło się w Katowicach 3 lutego 2010 r. Pokłosiem tego spotkania było wytyczenie kierunku rozwoju rozgrywek o Młodzieżowe Mistrzostwo Polski w futsalu,

  2. Turnieje eliminacyjne i finałowe w edycji 2010/2011 odbyły się bez żadnych protestów klubów uczestniczących w rozgrywkach,

  3. Małą liczbę wycofanych zespołów w porównaniu z rozgrywkami z w poprzednich sezonach,

  4. Jawność rozgrywek dzięki dedykowanej stronie internetowej. Listy zawodników dostępne były do publicznego wglądu,

  5. Weryfikację list zawodników przed turniejami finałowymi,

  6. Właściwą oprawę turniejów finałowych ( banery informacyjne, plakaty, nagrody indywidualne i zespołowe, sala z przeznaczeniem na spotkania VIP ów, duże zaangażowanie służb porządkowo-informacyjnych, odpowiednia ranga ceremonii otwarcia i zamknięcia turniejów finałowych) .

  7. Pisemne określenie wymogów dla organizatorów turniejów finałowych,


Bezwzględnie na znaczącą uwagę zwraca ilość drużyn, które w wyniku przeprowadzonej reformy rozgrywek aktywnie zabrały udział w sportowej rywalizacji. Wiązało się to zarówno z uruchomieniem rozgrywek w dwóch nowych kategoriach wiekowych U-14 i U-16 jak i cyklem turniejów Grand Prix jako formy eliminacji do finałów Mistrzostw Polski w kategorii wiekowej U-18.

I tak w poszczególnych kategoriach wiekowych wyglądało to następująco:

U14 - 26 meczów z udziałem 12 zespołów,

U16 - 26 meczów z udziałem 12 zespołów,

U18 - 217 meczów z udziałem 25 zespołów,

U20 - 106 meczów z udziałem 43 zespołów,

Podsumowując prace Komisji Młodzieżowej Wydziału Futsalu pod moim kierownictwem zwracam się z prośbą o uszanowanie zdania członków Komisji w kwestii konieczności :

- opłacania ryczałtów sędziowskich na wszystkich turniejach finałowych przez Wydział Futsalu,

- utrzymania dotychczasowej formuły gier eliminacyjnych oraz turniejów finałowych. Formuła turniejów Grand Prix w kategorii U-18 sprawdziła się i można ją rozszerzyć na kategorię U-16 ( w kategorii U-20 jest zbędna ).

Bezwzględnie należy utrzymać turnieje finałowe U-20 i U-18 w 16 zespołowej konwencji. Ewentualnie do czasu większego rozpropagowania rozgrywek w nowych kategoriach U14 i U-16 można rozważyć możliwość ograniczenia liczby finalistów do 12 z zastrzeżeniem udziału w nich obrońcy tytułu Mistrza Polski oraz gospodarza.

Niniejszym pragnąłbym zarekomendować Wydziałowi Futsalu Pana Krzysztofa Juśko jako osobę, która z powodzeniem może pełnić funkcję Przewodniczącego Komisji Młodzieżowej. Krzysztof Juśko jest związany z klubem futsalowym Morze Stegna i w trakcie dotychczasowych prac Komisji dał się poznać jako osoba kompetentna, zaangażowana , która jest ukierunkowana na rozwiązywanie problemów, a nie ich tworzenie.

Chciałbym w tym miejscu podziękować Panu Przewodniczącemu za konstruktywną współpracę oraz za przychylność do działań Komisji Młodzieżowej, a wszystkim jej członkom za czynne i rzeczowe wsparcie działań jakie zostały wykonane.


Z wyrazami szacunku

Janusz Szymura

Przewodniczący Komisji Młodzieżowej

Wydziału Futsalu PZPN

 

TP

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby Twój komentarz pojawił się od razu,
w przeciwnym wypadku będzie wymagał moderacji

Kod antysapmowy
Odśwież