Strona główna » Futsal Ekstraklasa

Krótka historia "jednej ręki"

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Sobotnie, półfinałowe starcie Rekordu z Akademią FC dostarczyło sporych emocji, ale nie było również wolne od kontrowersji.

Ta chyba najistotniejsza dla przebiegu spotkania miała miejsce w 17 minucie i 12 sekundzie spotkania. Wówczas czerwoną kartką ukarany został za rzekome zagranie piłki ręką poza polem karnym przez arbitrów golkiper bielszczan – Krystian Brzenk.  Wykluczenie bramkarza, rzecz jasna, było równoznaczne z liczebnym osłabieniem gospodarzy. W tym czasie w bielskiej bramce dwoił się i troił zastępujący K. Brzenka – Paweł Kurowski, ale ostatecznie nie był w stanie zapobiec utracie gola na 1:2, autorstwa Bartosza Łeszyka. Taki obrót spraw w oczywisty sposób miał wpływ na losy spotkania. Niestety jak okazało się później nie była to jedyna pomyłka rozjemców sobotniej potyczki. W równie kontrowersyjnych okolicznościach padł bowiem w 31. minucie gol dający pniewianom  prowadzenie 4:2. Tuż przed zdobyciem gola przez „akademików” gracz Rekordu – Damian Wojtas oddał strzał w kierunku bramki gości, po którym piłka ocierając się o zawodnika Akademii FC opuściła boisko. To zdarzenie widzieli wszyscy obecni w hali oprócz …arbitrów. Rozsierdzeni werdyktem sędziów, a raczej jego brakiem, bielszczanie nie podążyli w porę za atakiem pniewian i stało się. Tylko te dwie skrótowo opisane sytuacje, spośród kilku pomniejszych dyskusyjnych wydarzeń, wzbudziły mnóstwo dyskusji po zakończeniu spotkania. Znalazło to również odzwierciedlenie w pisemnie sformułowanym proteście bielskiego klubu do Komisji Ligi Futsal Ekstraklasy. Efekt? Uwagi bielszczan dotyczące interwencji K. Brzenka zostały uwzględnione! Stosowne Orzeczenie (Sygn. KL 08/12 z dn. 29 kwietnia 2012 roku) mówi, iż Komisja Ligi: „na podstawie § 25 pkt 1) Regulaminu dyscyplinarnego PZPN, postanowiła uwzględnić złożone odwołanie w przedmiocie kary wykluczenia nałożonej na zawodnika Krystiana Brzenka, i wykreślić otrzymane podczas zawodów w dniu 28 kwietnia 2012 roku wykluczenie z rejestru kar”.

Zatem K. Brzenk pozostaje do dyspozycji trenera przed rewanżowym spotkaniem, które odbędzie się już dziś w hali przy ul. Karbowej (g. 19:00, wstęp wolny).

Poniżej zamieszczamy treść stosownego orzeczenia Komisji Ligi FutsalEkstraklasy.

Komisja Ligi Katowice, dnia 29 kwietnia 2012 roku
Futsal Ekstraklasa sp. z o.o.
Sygn.: KL 08/12

ORZECZENIE
Komisja Ligi Futsal Ekstraklasy Sp. z o.o., na posiedzeniu w dniu 29 kwietnia 2012 roku
po rozpoznaniu odwołania złożonego przez Zarząd Spółki Rekord SSA w Bielsku-Białej
w sprawie kary wykluczenia nałożonej na zawodnika Krystiana Brzenka podczas zawodów
2. rundy fazy play-off rozgrywanych w dniu 28 kwietnia 2012 roku pomiędzy zespołami
Rekord Bielsko-Biała i Akademia Futsal Club Pniewy oraz wniosku o powtórzenie zawodów
z powodu błędów sędziowskich popełnionych podczas meczu,

postanowiła:

- na podstawie § 25 pkt 1) Regulaminu dyscyplinarnego PZPN, uwzględnić złożone odwołanie
w przedmiocie kary wykluczenia nałożonej na zawodnika Krystiana Brzenka, i wykreślić
otrzymaną podczas zawodów w dniu 28 kwietnia 2012 roku wykluczenie z rejestru kar,
- na podstawie § 5 Przepisów gry w piłkę nożną futsal, odrzucić złożony wniosek
w przedmiocie powtórzenia zawodów 2. rundy fazy play-off rozegranych w dniu 28 kwietnia
2012 roku pomiędzy zespołami Rekord Bielsko-Biała i Akademia Futsal Club Pniewy.

UZASADNIENIE
Komisja Ligi w oparciu o protest złożony przez Zarząd Spółki Rekord SSA w Bielsku-Białej
Rekord Bielsko-Biała i Akademia Futsal Club Pniewy wszczęła postępowanie wyjaśniające
w przedmiotowej sprawie.
Komisja na podstawie elektronicznego protokołu meczowego oraz zapisu wideo nagranego
przez telewizję internetową RekordTV z meczu ustaliła, że w 17 minucie i 12 sekundzie
zawodów sędzia Marek Śliwa ukarał karą wykluczenia za zagranie piłki ręką przez bramkarza
poza polem karnym zawodnika drużyny gospodarzy oznaczonego numerem 32., Krystiana
Brzenka.

Ponadto Komisja ustaliła, że w 30 minucie i 14 sekundzie zawodów Łukasz Pieczyński zdobył
bramkę dającą zespołowi Akademii Futsal Club Pniewy prowadzenie 4-2. Bramkowa akcja
została poprzedzona kontrowersyjną decyzją sędziów Andrzeja i Marka Śliwa.
Otrzymany protest wraz z materiałem wideo został w dniu 29 kwietnia 2012 roku przesłany
do Kolegium Sędziów Polskiego Związku Piłki Nożnej z wnioskiem o udzielenie odpowiedzi
na pytania:

- czy nałożona na zawodnika Krystiana Brzenka kara wykluczenia została nałożona
z naruszeniem przepisów gry w piłkę nożną futsal i może podlegać anulowaniu na podstawie
§ 25 Regulaminu dyscyplinarnego PZPN,
- czy wskazane w złożonym proteście ewentualne błędy sędziowskie dają podstawę
do powtórzenia zawodów.
Po zasięgnięciu opinii Kolegium Sędziów PZPN oraz zapoznaniu się z materiałem wideo,

Komisja Ligi stwierdza:
„zagranie piłki poza polem karnym przez zawodnika nr 32. drużyny Rekord Bielsko-Biała,
Krystian Brzenk, nastąpiło zgodnie z przepisami gry w piłkę nożną futsal. Zdaniem Komisji
zawodnik Rekordu Bielsko-Biała, oznaczony numerem 32., Krystian Brzenk, wbiegł poza pole
karne gdzie interweniował zgodnie z przepisami gry wybijając piłkę kolanem na rzut rożny.
W takim przypadku przerwanie gry było błędem sędziego, a zawodnik oznaczony nr 32. nie
powinien zostać ukarany karą wykluczenia”

W przypadku zdarzenia zaistniałego około 30 minuty zawodów, Komisja Ligi po zasięgnięciu
opinii Kolegium Sędziów PZPN oraz zapoznaniu się z materiałem wideo z zawodów podziela
zdanie skarżącego że sędziowie popełnili błąd przyznając po strzale zawodnika Rekordu
Bielsko-Biała i interwencji zawodnika Akademii Futsal Club Pniewy, po której piłka opuściła
pole gry za linią końcową, rzut od bramki zespołu gości. Po wznowieniu gry zawodnik
Akademii, Łukasz Pieczyński zdobył w 30 minucie i 14 sekundzie bramkę na 4-2 dla Akademii.