WyszukiwarkaStrona główna » Historia

Historia

Beskidzkie Towarzystwo Sportowe Rekord

Zostało założone w 1994 przez grupę animatorów życia sportowego z Lipnika, dzielnicy Bielska -Białej. Główną dyscypliną sportową klubu jest piłka nożna. Działacze stowarzyszenia byli współzałożycielami ogólnopolskiej ligi halowej piłki nożnej pięcioosobowej. Halowa drużyna seniorów należy do ścisłej krajowej czołówki futsalu . W latach 1994-2006 z roczną przerwą w sezonie 1999/2000 ( spadek do II ligi ) drużyna Rekordu występowała w najwyższej grupie rozgrywkowej futsalu. W swoim dorobku klub posiada tytuły wicemistrza kraju oraz półfinalisty Pucharu Polski. Od sezonu 2006/2007 zespół Rekordu występował w I lidze futsalu i walczył o powrót do ekstraklasy. Po 3 letniej przerwie bielszczanie awansowali do rozgrywek Ekstraklasy Polskiej Ligi Futsalu w sezonie 2008/2009. Powrót był niezwykle udany, gdyż drużyna Rekordu zajęła IV miejsce w tabeli Ekstraklasy i awansowała także do półfinału Pucharu Polski. Rok później bielszczanie wywalczyli jeden z najcenniejszych sukcesów w historii klubu – brązowy medal Mistrzostw Polski w futsalu. Okrasą udanego sezonu 2010/2011 był także udział w turnieju Final Four rozgrywek o krajowy puchar.

W sezonie 1999/2000 drużyna BTS Rekord została zgłoszona do rozgrywek piłki nożnej jedenastoosobowej . Po kilku latach występów na boiskach C , B i A klasy sezon 2004/2005 zespół Rekordu zainaugurował w lidze okręgowej, a 4 lata później w sezonie 2007/2008 uzyskał awans do IV ligi. Sezon 2010/2011 „rekordziści” zwieńczyli najwyższym dotąd w swojej historii – drugim – miejscem w tej klasie rozgrywkowej. Niejako „po drodze” piłkarze Rekordu zdobyli Puchar Polski na szczeblu Podokręgu Bielsko-Biała BOZPN. W sezonie 1998/1999 Towarzystwo po raz pierwszy zgłosiło drużyny do rozgrywek dziecięcych i młodzieżowych. Największymi, dotychczasowymi sukcesami drużyn młodzieżowych klubu były do niedawna: zdobycie drugiego miejsca na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Futsalu w grudniu 2006 roku oraz trzeciego miejsca w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Futsalu 2003 roku. W grudniu 2008 roku, na własnym parkiecie, Rekord sięgnął po historyczne mistrzostwo Polski juniorów (U-19), aby w dwa tygodnie później, w Szczecinie, sięgnąć po wicemistrzostwo kraju w gronie młodzieżowców (U-21). Rok później na drugim stopniu podium stanęli juniorzy (U-18). A w sezonie 2010/2011 Rekord zdobył 3 krążki MMP w Futsalu. Odpowiednio: złoto (U-16), srebro (U-20), brąz (U-14)

Z obecnych zawodników barw pierwszej drużyny narodowej bronili: Piotr Bubec, Piotr Szymura, Paweł Budniak, Krystian Brzenk, Paweł Machura, Tomasz Dura, Witold Zając natomiast Radek Polasek jest zawodnikiem występującym w reprezentacji Czech. W młodzieżowej reprezentacji Polski grali: Piotr Szymura, Witold Zając, Paweł Budniak, Robert Korytkowski, Sebastian Palarczyk, natomiast w reprezentacji juniorów Michał Marek, Paweł Kurowski i Szymon Jastrzębski.

Obecnie pod okiem dwunastu szkoleniowców trenuje w klubie blisko trzystu młodych zawodników. Najbardziej wyróżniający spośród z nich dostąpiło zaszczytu występu w reprezentacji Śląskiego Związku Piłki Nożnej, a niektórzy jak m.in. Dawid Stajerski, Piotr Ceglarz oraz Michał Marek otrzymali powołania kadr juniorskich biało-czerwonych. Od dwóch lat funkcjonuje w klubie sekcja piłki nożnej kobiet. Pod wodzą trenera Witolda Zająca zespół futbolistek występuje już od dwóch lat na szczeblu II ligi, gr. śląskiej. Od grudnia 2004 r. klub posiada status organizacji pożytku publicznego (KRS nr 146148 ).